Aqua-web
by Jan Menčík
Úvod > Články > Co2, článek hlavně...

Co2, článek hlavně pro začátečníky

V tomto úvodním článku o Co2 bych rád zodpověděl několik „záludných“ otázek, hlavně pro začínající akvaristy, kteří se rozhodli aplikovat Co2. Mnoho z těchto dotazů padá již po několikáté zbytečně na akvaristických fórech, a tak bych se je rád pokusil shrnout v tomto článku.

Výstražný symbol sloučeniny Co2

Co je to Co2?

Co2 je chemická sloučenina s názvem oxid uhličitý, někdo možná má raději starší triviální název kysličník uhličitý. Vyskytuje se v atmosféře a pochopitelně i rozpuštěný ve vodě. Co2 je důlěží pro zelené rostliny v procesu známém jako fotosyntéza. Co je to fotosyntéza snad každý ví.

K čemu Co2 sloužív akvaristice?

V akvaristice se Co2 používá hlavně v dobře osázených akváriích a dnes nemůže chybět v žádném holandském (čistě rostlinném) akváriu. Je to proto, že velké množství rostlin v akváriu velice rychle spotřebuje přirozenou hladinu Co2, který se do vody "rozpouští" ze vzduchu, a proto je pro dobrý růst rostlin dobré Co2 dodávat uměle. Můžete si představit jako přihnojování pokojových rostlin, kterým také po čase dojdou živiny obsažené v půdě, která je v květináči.

Slouží Co2 pouze k lepšímu růstu rostlin?

Slouží Co2 pouze k lepšímu růstu rostlin? Ne, Co2 má v akváriu vliv na mnoho parametrů vody. Hlavně je to UT-uhličitanová tvrdost a Ph - kyselost vody. Zjednodušeně by se dalo říci, že čím více dodáváme Co2 do akvária, tím máme nižší Ph.

Obsah Co2 si můžeme lehce spočítat pomocí „Tillmanovy tabulky“. Vždy zadáváme hodnoty UT a Ph. Ale to bych již moc odbíhal od tématu k chemizmu vody, o Tillmanově tabulce a její funkci se dočtete v dalším článku.

Jak poznám, že mám Co2 dávkovat?

Nejdůležitější je, si uvědomit, jestli vůbec potřebujeme dávkovat. Začínajícím bych určitě pro první pokusy doporučil nádrž větší než 50litrů, protože v malé nádrži dojde snadno k předávkování (pro pokročilé popíši dávkování do malých nádrží v článku "Co2 v miniakváriích).

Pokud máte akvárium dobře osázené a již se rozhodnete dávkovat Co2, tak bych nejdříve začal změřením parametrů vody-Ph a UT, bez tohoto základního měření bych dál vůbec nešel. Co se týče správné koncentrace Co2, tak je to asi kolem 30mg/litr, ale berte to pouze jako orientační údaj, protože pro každé akvárium je ideální hodnota o něco jiná. Rozhodně, když zjistíte, že máte 25mg/litr, tak nezačněte šílet, že vám neporostou rostlinky. Například já mám 22mg/litr a podívejte se, jak mi to roste :-). Hodnotu 30mg/litr bych bral pro začátek jako tu nejvyšší přípustnou, kdy neudusíte ryby.

Co2 není rozhodně tím nejdůležitějším faktorem v růstu rostlin, ale při dodržení správného osvětlení, výživy, hodnot prvků ve vodě (Fe, Mo atd.) přispěje velkým dílem.

Hrozí něco při předávkování?

Ano, jednoduše řečeno, udusí se vám rybičky. Efekt je podobný, jako, když se někdo udusí v autě zplodinami z výfuku. Určitě je lepší dávkovat méně, než více, alespoň pro začátek, jinak nám hrozí, že si z akvária uděláme sodovku. Rospustnost Co2 ve vodě je totiž poměrně dobrá, a tak se koncentrace může zvýšit velmi rychle a nečekaně.

Jak dávkovat Co2?

Existuje mnoho metod - od té nejjednodušší a nejlevnější - výroby Co2 pomocí kvasnic a dávkování hadičkou s kamínkem, až po ty „profesionální“ pomocí tlakové nádoby a regulačních ventilů atd. Cena je zde velice vysoká a pro běžného člověka (například studenta) je to i zbytečná investice v řádech tisíců až desetitisíců korun.

Výše uvedenou metodu výroby pomocí kvašení cukru Vám popíšu v článku "Vyrábíme Co2 kvasinkovač".

Vytvořil: Jan Menčík || Copyright 2012 || Poslední úpravy: 15/10/12