To co já považuji za dávkování Co2 do malých akvárií jsou nádrže s méně než 20 litry čistého objemu. Předem říkám, že nedoporučuji s tímto typem akvárií začínat a už vůbec ne dělat v něm první pokusy s Co2 s přítomností živočichů.
Dávkování vyžaduje přesnost a dobrou regulaci, jako doporučené minimum bych zde nainstaloval minimálně jehlový ventil ze zapalovače, kterým se dá velice dobře regulovat tok Co2. Jednoznačnou podmínkou je zde husté osázení rostlinami – minimálně 70% dna. Velice důležitá je také znalost parametrů vody- UT a Ph. Pamatujte, že čím menší akvárium, tím jsou výkyvy v hodnotách vody větší a akvárium je celkově málo stabilní. Na druhou stranu, pokud k Co2 přistupujeme zodpovědně, není se čeho bát ani v malých akváriích. Opět zde platí 1bublina na 10 litrů za minutu (20litrové akvárium = 2bubliny/minuta). Je zde dobré použít ten nejjemnější cigaretový filtr, nebo lipové dřívko, neboť v takovýchto nádržkách je malý vodní sloupec a velké bublinky z kamínku by se nestačily rozpouštět. Čím menší bublinky, tím lepší rozpustnost=>účinnost Co2.
Já dávkuji Co2 do 15litrů a nikdy nebyl problém. Tady platí dvojnásob, že raději méně a teprve později více, než se snažit ihned o nejvyšší možnou hodnotu, která je v mnohých publikacích chybně doporučena jako to nejlepší. Dávkování do malých nádrží vyžaduje především čas, zkušenosti a dobré testy pro precizní zjištění parametrů vody (Ph a UT). Bez dostatečného pozorování vývoje parametrů vody během celého dne-dávkování nemůže 100% uspět, takže zkoušet, měřit, zkoušet, měřit a zase zkoušet .
Ohledně velikosti lahve a dávky kvasinek, je dobré zachovat velikost lahve i dávku vody a cukru, pouze dát pro pomalejší reakci méně kvasnic.
Vytvořil: Jan Menčík || Copyright 2012 || Poslední úpravy: 15/10/12